Jeszcze do godz. 16 można nagrywać swoje pozdrowienia dla przyszłych pokoleń, które to pozdrowienia będą zamknięte w kapsule czasu i zakopane na pl. Litewskim. Kapsuła została opatrzona prośbą, żeby nie otwierać jej wcześniej niż za 100 lat.
Nagrania odbywają się w przezroczystym namiocie, który został ustawiony na pl. Litewskim. Przyjść może każdy, wszyscy mają do dyspozycji 30 sekund, które mogą wykorzystać na dowolne przesłanie dla przyszłych mieszkańców Lublina.
– Tym, którzy kiedyś będą nas odsłuchiwać chcemy powiedzieć, że wierzymy w to, że Lublin stanie się miastem pierwszego wyboru dla wszystkich naszych mieszkańców. Miastem wysokiej jakości życia, klimatycznym, otwartym umiędzynarodowionym – mówił Krzysztof Żuk w swym przesłaniu, które nagrał w piątek.
Namiot będzie czekać na chętnych do godziny 16. Natomiast już w poniedziałek nagrania zostaną zamknięte w kapsule wraz z wydaniami gazet z 23 października oraz podstawowymi informacjami o Lublinie. Kapsuła w formie metalowej skrzynki, nierdzewnej i szczelnej, zostanie zakopana pod nowym drzewem, które zajmie miejsce Baobabu, a takim właśnie imieniem mieszkańcy Lublina nazywali rosnącą tu przez ponad 120 lat topolę czarną.
To najbardziej znane drzewo w Lublinie wycięto wiosną, bo było tak osłabione, że w ocenie ekspertów mogło się w każdej chwili przewrócić, przez co stwarzało zagrożenie dla przechodniów. Następcą Baobabu, na mocy decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków, również będzie topola czarna.